BHP podczas mycia okien

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy w branży czyszczenia

Zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania takiej czynności jak czyszczenie okien musi stanowić absolutną podstawę przystąpienia do działania. Niezależnie od miejsca, w jakim wykonywane są prace, każda osoba podejmująca się tego zadania powinna w głównej mierze zadbać o własne zdrowie. Standardowe zajęcie - jak zapewne sądzi większość z nas - może stanowić całkiem realne zagrożenie, gdy pominięte zostaną niezbędne środki ostrożności. Część osób, a zwłaszcza ci, którzy podejmowali się mycia okien we własnych domach zdaje sobie sprawę, jakich zagrożeń należy unikać. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu zadanie stwarza różne przeszkody, w zależności od miejsca w którym jest wykonywane, a także innych czynników, do których należą między innymi warunki atmosferyczne czy jakość sprzętu, jakie mamy do dyspozycji.

Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas mycia okien

Charakterystyka prac na wysokości

Warto zastanowić się czy każda osoba powinna podejmować się tego zajęcia? By odpowiedzieć na to pytanie należy wcześniej dokładniej określić rodzaj zagrożeń, jakie bezpośrednio wiążą się z czyszczeniem każdego typu przeszkleń. Przede wszystkim trzeba sklasyfikować czy charakterystyka danego zlecenia wymaga prac na wysokości. Te zaś, w myśl przepisów, stanowią wszystkie czynności, których wykonanie wymaga działania na wysokości powyżej 1 metra, stwarzając zarazem ryzyko upadku. Sama odległość od podłoża liczona jest względem zewnętrznej części budynku, o ile prace na drabinie lub pomoście mają miejsce przy otwartym skrzydle i koniecznością jest wychylenie się poza ościeżnicę mytego okna. Działania takie zalicza się do prac szczególnie niebezpiecznych oraz wymagających spełnienia określonych wymagań.

Jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie myć okna na wysokości?

Zasadniczą kwestią jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego, w myśl którego pracownik nie posiada żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju prac. Równie istotne jest odpowiednie przeszkolenie zarówno ze specyfiki zadania, jak i właśnie zasad BHP. Ponadto, w przypadku prac zleconych, należy ukończyć instruktaż, który zawiera kolejność wykonywanych zadań z imiennym podziałem oraz wymagania dotyczące zachowania bezpieczeństwa i higieny poszczególnych czynności. Niezwykle ważne jest również zapewnienie odpowiedniego sprzętu ochronnego. W jego skład wchodzić powinny takie elementy jak specjalne szelki z linką bezpieczeństwa oraz amortyzator, które są trwale przymocowane do stroju, a także wytrzymały kask ochronny. Spełnienie wszystkich powyższych wymagań powinno zostać udokumentowane przed przystąpieniem do działania.

Mycie okien w wieżowcach

Bezpieczeństwo podczas prac na konstrukcjach

Kolejnym z tematów jest ustalenie odpowiedzialności za zachowanie bezpieczeństwa. Te bowiem spoczywa po stronie pracodawcy, jeżeli pracownik wykonuje zlecone mu zadanie. Ma on obowiązek zapewnić czyszczącemu dostęp do drabiny lub rusztowania, które są stabilnie osadzone na podłożu oraz posiadają dostatecznie dużą powierzchnię, aby móc swobodnie poruszać się po konstrukcji oraz by można było umieścić na niej wszystkie niezbędne do pracy narzędzia. W przypadku specjalnych pomostów pracodawca musi zagwarantować, że ich podstawa, na której przebywa pracownik nie jest narażona na drgania i jest solidnie przytwierdzona do platformy.

Wymagania sprzętowe przy czyszczeniu okien

Każdy powinien pamiętać, że przed rozpoczęciem działań związanych z usuwaniem zabrudzeń ze szklanych powierzchni na wysokości należy bezwzględnie skontrolować stan drabiny, z której wykonywane będą prace. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to czy wszystkie szczebelki są nienaruszone i nie grozi im zarwanie pod ciężarem pracownika z narzędziami. Drabiny rozstawne muszą posiadać sprawne zawiasy i należy je zawsze rozkładać przed wejściem. Warto także zadbać, by ilość przedmiotów pomocniczych nie obciążała konstrukcji w zbyt dużym stopniu. Górne części drabin, podestów czy rusztowań muszą być wyposażone w powierzchnie antypoślizgowe. Wszystkie elementy konstrukcyjne należy poddawać regularnym przeglądom technicznym. Muszą one posiadać szereg niezbędnych atestów, potwierdzających przeznaczenie do użytku w tego typu zadaniach. Spełniwszy wszystkie spośród powyższych warunków, można bez wystąpienia ryzyka, podjąć się pracy, pamiętając jednak że do każdego zlecenia trzeba podejść indywidualnie, dokładnie analizując jego specyfikę w oparciu o fachową wiedzę oraz zdrowy rozsądek.

Czyszczenie okien na wysokości

Alternatywna metoda czyszczenia okien

Istnieje jednak sposób, który gwarantuje całkowite bezpieczeństwo dla użytkownika i doskonale sprawdzi się w przypadku większych zleceń. Sprzęt do mycia wodą demineralizowaną jest odpowiedzią na oczekiwania firm zajmujących się profesjonalnym myciem okien i wszelkich powierzchni szklanych. Umożliwia rezygnację z używania drabin czy podnośników i wykonywanie całej pracy z wygodnego poziomu gruntu. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Źródło: Unger