Czy warto posiadać wycieraczki podłogowe w obiekcie? Przegląd profesjonalnych mat czyszczących.

 

Zalety wykorzystania wycieraczek w pomieszczeniach.

Okres jesienny przywodzi na myśl ochłodzenie, zmianę garderoby, wielobarwny krajobraz, opadające liście a także liczne opady. Skutkiem tych ostatnich jest tworzenie się błota i kałuży na drogach czy chodnikach, co w następstwie prowadzi do szybkiego roznoszenia się brudu, również do pomieszczeń. Galerie handlowe, obiekty biurowe ale również powierzchnie prywatnych domów i mieszkań są narażone na nagłe gromadzenie się zanieczyszczeń. W większości z tych miejsc stosuje się środki, mające na celu zapobiegać temu, jednak ich skuteczność często pozostawia wiele do życzenia. Maty wejściowe, które można spotkać w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej bardzo często nie spełniają zależycie swojego zadania. W efekcie, ekipy sprzątające muszą poświęcić dodatkowy czas na czyszczenie zabłoconych podłóg, zaś zimą dodatkowo sól sypana na powierzchnie, a przenoszona na obuwiu może niszczyć lub odbarwiać posadzki.

Jak usuwać brud z podłóg zabezpieczenie przed poślizgnięciem

Istotny jest również aspekt bezpieczeństwa. Plamy powstające pod wpływem roztapiającego się śniegu są niezwykle groźne. Brak zaopatrzenia w maty czyszczące może doprowadzić do poślizgnięcia się na mokrej powierzchni. Jest to nadal jeden z głównych czynników zwiększonej liczby uszkodzeń ciała w postaci zwichnięć, skręceń lub złamań, do jakich dochodzi w okresie zimowym. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku galerii handlowych oraz innych obiektów prywatnych obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków poruszania się po nich leży po stronie właściciela lub zarządy. Zaniedbania w tym temacie mogą skutkować wysokimi karami oraz pozwami sądowymi.

Jakie maty czyszczące wybrać?

Rzeczywistość wygląda w ten sposób, gdyż osoby dbające o czystość w obiekcie zwracają uwagę jedynie na fakt, aby wycieraczka była dostępna w danym miejscu, zaś nie przykłada się wagi do jej skuteczności. Rozwiązaniem tego problemu są wycieraczki systemowe. Te wytrzymałe konstrukcje o profilu wykonanym z aluminium zapobiegają są znacznie wygodniejsze, gdyż umieszcza się je w specjalnie zaprojektowanej ramie, znajdującej się na równi z podłogą. Niweluje to ryzyko potknięcia się o matę, a także zapobiega jej przesuwaniu. Wykonanie na zamówienie nie nakłada ograniczeń dotyczących kształtu i wielkości produktu, dzięki czemu można ją umieścić w dowolnym miejscu.

Do zalet wycieraczek aluminiowych należą:

  • Wytrzymałość na uszkodzenia
  • Wysoka skuteczność w czyszczeniu obuwia
  • Odporność na ścieranie, wygniatanie i gnicie
  • Duża pojemność na brud
  • Możliwość regulacji oraz dopasowania

Należy wszakże pamiętać, że inny typ wycieraczek sprawdzi się wewnątrz budynku, a zupełnie inny w jego zewnętrznej części. To właśnie miejsce przeznaczenia definiuje rodzaj wkładu, jaki warto wybrać do danego profilu. Profesjonalne maty czyszczące posiadają funkcję czyszczące, osuszająco czyszczące lub osuszające. Optymalnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie całej strefy ciągu czyszczącego, składającej się z kilku wycieraczek o różnych właściwościach

Wycieraczki usuwające zabrudzenia

Spośród gamy dostępnych wkładów można wybierać pomiędzy takimi materiałami jak guma, szczotka, winyl, ryps lub mieszanki kilku materiałów. Takie połączenie zapewnia jeszcze wyższą efektywność w usuwaniu zabrudzeń.

Rodzaje wycieraczek systemowych:

  • Aluminiowe z wkładem osuszającym, osuszająco-czyszczącym lub czyszczącym
  • Gumowe ażurowe do zastosowania na zewnątrz lub wewnątrz budynków
  • Przemysłowe, czyli systemy czyszczenia przejazdowego przeznaczone do usuwania zabrudzeń z kół pojazdów
  • Wewnętrzne, produkowane z naturalnych włókien kokosowych, a co się z tym wiąże także ekologiczne

W jaki sposób czyścić wycieraczki przed sezonem zimowym?

W przypadku posiadania wysoce wydajnych mat czyszczących należy pamiętać o ich regularnej konserwacji, zwłaszcza gdy sezon jesienno-zimowy za pasem. Do profesjonalnego czyszczenia wycieraczek systemowych polecamy zastosowanie specjalistycznych odkurzaczy piorących, wykorzystujących metodę ekstrakcyjną. Użycie do tej techniki środka czyszczącego o potwierdzonym działaniu pozwoli uzyskać oczekiwany efekt odświeżenia włókien wycieraczek podłogowych. Będąc w ten sposób przygotowanym na pogorszenie aury za oknem, nie trzeba się obawiać, że piasek, błoto, drobne kamyki, pył czy śnieg dostaną się do wnętrza obiektu.