Innowacja w kategorii czyszczenia suchym lodem - IB 10/8 L2P.

 

Na rynku znaleźć można wiele maszyn i narzędzi, których czyszczenie sprawia problem nawet profesjonalistom w tej dziedzinie. Przyczyną tego jest skomplikowana forma wielu części, a także trudność jaką sprawia ich ewentualny demontaż. Dostanie się do wielu szczelin bez czasochłonnego rozkładania urządzenia na poszczególne elementy wymaga nie lada wysiłku. Czy więc istnieje jakiś szybki i skuteczny sposób ich doczyszczenia? Okazuje się, że owszem. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest technologia usuwania zabrudzeń przy zastosowaniu suchego lodu.

Nowe urządzenie w gamie urządzeń marki Karcher prezentuje dodatkową możliwość. IB 10/8 L2P to pierwsza na świecie maszyna ze zintegrowaną funkcją umożliwiającą produkcję suchego lodu z ciekłego CO2. Taka metoda wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, dla których dotychczasowa logistyka związana z pozyskiwaniem granulatu wydawała się zbyt złożona i generująca niewspółmiernie wysokie koszty.

Czyszczenie suchym lodem w warsztacie

Ale właściwie – w jaki sposób to działa?

Ice Blaster wykorzystując skompresowane powietrze rozpędza pelety suchego lodu o wielości do 3 milimetrów do prędkości powyżej 150 m/s. Niska temperatura granulatu w połączeniu z wytworzoną energią kinetyczną sprawiają, że powłoki brudu ulegają rozpadowi. Pozostałe cząstki ulegają sublimacji, co pozwala na usunięcie pozostałych zanieczyszczeń. Cały proces jest jednak na tyle delikatny, że nie stwarza ryzyka uszkodzeń, dzięki czemu doskonale sprawdzi się na powierzchniach wrażliwych na korozję i kontakt z wodą. Technologia ta znajduje jednak znacznie więcej obszarów wykorzystania.

Suchy lód jest niczym innym jak zestalonym dwutlenkiem węgla. Wytwarzane poprzez gwałtowne rozprężenie ciekłej formy CO2 . Proces ten powoduje równie nagły spadek temperatury, co prowadzi do zamarzania związku, który sprężony w specjalnej matrycy tworzy niewielkie pelety nietopniejącego granulatu.

Czy wiesz że: Suchego lodu nie da się skroplić!

Przechodzi on ze stałego stanu skupienia bezpośrednio do formy gazowej (sublimuje). Zapewnia to dodatkową istotną korzyść – znika konieczność odprowadzania wilgoci, a ponadto czyszczenie suchym lodem nie generuje zbędnego ścierniwa, które należałoby utylizować, jak ma to miejsce w przypadku technologii piaskowania.

Czyszczenie metalowych elementów

Wyjątkową moc suchego lodu można wykorzystać na szeroką skalę w wielu sektorach przemysłu. Wśród nich warto wymienić:

  • Przemysł metalurgiczny - do czyszczenia robotów spawalniczych, przenośników taśmowych oraz lakierni
  • Przemysł maszynowy – doczyszczanie elementów silników, form wtryskowych oraz układów chłodniczych
  • Przemysł elektromaszynowy – odspajanie brudu z powierzchni szaf sterowniczych, podzespołów elektrycznych i elementów sterowania
  • Przemysł tworzyw sztucznych – usuwanie pozostałości silikonu, gum, farb, lakierów oraz innych silnie przylegających zabrudzeń
  • Przemysł spożywczy, farmaceutyczny i kosmetyczny – Mycie zbiorników i pieców z tłuszczu, skrobi lub przypalonych zabrudzeń
  • Przemysł celulozowo-papierniczy – Usuwanie klejów, wapna lub pozostałości pyłów

Nie są to jednak jedyne miejsca, w których urządzenie IB 10/8 L2P znajdzie swoje zastosowanie. Można go użyć także do czyszczenia tapicerki oraz tekstyliów, narzędzi ogrodowych czy autonomicznych kosiarek. Pozwoli usunąć graffiti oraz gumy do żucia z przestrzeni miejskich, cylindry w drukarniach, a także wszelkie łożyska, nacięcia i wypustki o nieregularnych kształtach.

Środowisko będzie Ci wdzięczne

Ostatnim, o czym należy wspomnieć jest minimalny wpływ, jaki metoda czyszczenia suchym lodem wywiera na środowisko. Fakt, że granulat nie ulega skropleniu, nie należy się martwić o odprowadzanie ścieków. Technologia nie wymaga również stosowania jakichkolwiek chemikaliów czy rozpuszczalników, których utylizacja mogłaby dodatkowo zabierać czas. Ponadto, metoda jest niekorozyjna i w minimalnym stopniu erozyjna, a sam odspojony brud opada na ziemię i wystarczy go zamieść.

Czyszczenie tapicerki suchym lodem

Źródło: Karcher