Czyszczenie tarasów i kostki brukowej po zimie

 

Niezależnie od tego czy lubimy zimę czy nie, jedno możemy stwierdzić na pewno - nie wpływa ona korzystnie na stan naszych drewnianych tarasów oraz kostki brukowej. Ciągłe zmiany temperatur, promieniowanie słoneczne, a także opady deszczu i śniegu, które wiążą się ze wzrostem poziomu wilgoci sprawiają, że drewno zaczyna szarzeć i wypaczać się, zaś kostka traci stabilność i łatwo ulega uszkodzeniu. Skutki tej sytuacji są niestety bardzo szybko zauważalne, a samo podwórko zamiast być ozdobą naszego domu, zaczyna straszyć.

Taras po zimie jak czyścić

W związku ze zbliżającym się nadejściem wiosny, warto więc już teraz zastanowić się nad zaplanowaniem prac związanych z doprowadzeniem tarasu i podjazdu do stanu używalności. Należy pamiętać, że zaniedbanie tych czynności może sprawić, że wskutek postępujących zniszczeń renowacja pochłonie znacznie więcej naszego czasu oraz środków finansowych.

Każdy, kto próbował usunąć oporny brud z kostki lub chodnika wie jednak jak ograniczoną skuteczność ma zwykły wąż ogrodowy. Jest on bowiem w stanie wytworzyć maksymalnie 4 bary ciśnienia podawanej wody. Po podłączeniu do urządzenia wysokociśnieniowego woda z węża przepływa przez pompę wysokiego ciśnienia, która wytwarza ciśnienie nawet do 160 bar. Dlatego wówczas znacznie łatwiej wyczyścisz kostkę, chodnik czy taras.

Czyszczenie myjką kamienia

Renomowana marka Karcher, której jesteśmy Autoryzowanym Partnerem wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom, posiadając w swojej ofercie urządzenia, zarówno do użytku domowego - Home & Garden, jak i wysoko zaawansowane do stosowania w przemyśle - Professional, a także środki chemiczne, które pomogą nam znacznie prościej i efektywniej uporać się z nieprzyjemnymi następstwami zimy.

Pierwszym z urządzeń, które musiało pojawić się na naszej liście jest oczywiście myjka ciśnieniowa. Produkt ten jest większości z państwa zapewne dobrze znany. Dzięki niewielkim gabarytom i wadze możemy go z łatwością używać na większości przestrzeni wokół domu. Myjki ciśnieniowe Karcher różnią się od siebie gabarytami, parametrami oraz ceną. Duży wybór sprawia, że mogą Państwo kupić myjki ciśnieniowe dokładnie dopasowane do swoich potrzeb.

Myjka karcher mycie tarasów

Kolejnym z akcesoriów, na które warto zwrócić uwagę jest T-Racer, czyli przystawka do wysokociśnieniowego czyszczenia pionowych i poziomych powierzchni płaskich, która znacznie zwiększa skuteczność usuwania zabrudzeń, a przy tym zapobiega odpryskom wody odbijającej się od powierzchni.


Przysawka karcher do czysczenia tarasów

Montowana do lancy ciśnieniowej przystawka zwiększa także wydajność powierzchniową, a dzięki regulacji ciśnienia umożliwia mycie powierzchni o różnym stopniu wrażliwości.

W linii Home&Garden wyróżnić możemy również szczotkę elektryczną - PCL4, która doskonale sprawdzi się na wrażliwych powierzchniach drewnianych. Skutecznie usuwa uporczywe zabrudzenia takie jak błoto, mech czy glony z tarasów i patio. Umożliwia szybkie sprzątanie bez najmniejszego wysiłku i bez bolących pleców.


Szczotka do czyszczenia karcher

Jeśli jednak stan naszych chodników czy tarasów wymaga podjęcia bardziej radykalnych kroków, powinniśmy przyjrzeć się specjalistycznym urządzeniom Karcher Professional, które pomogą nam zarówno w pracy na intensywnie zabrudzonym materiale, jak i w miejscach o dużej powierzchni, gdzie zastosowanie standardowego sprzętu okazałoby się zbyt czasochłonne. Nasza firma – BRAVOS – oferuje możliwość wypożyczenia profesjonalnych maszyn do jednorazowego użytku bądź zakupu urządzeń z rynku wtórnego na użytek własny.

W szerokiej gamie produktów Professional wyróżnić możemy dwie klasy urządzeń, które świetnie sprawdzą się w walce z silnymi zabrudzeniami kostki brukowej. Wysokociśnieniowe urządzenia HD znajdą zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemyśle.

W ofercie znajdują się zarówno kompaktowe, ręczne urządzenia, jak również te bardziej zaawansowane, z ekonomicznym silnikiem diesla Yanmar, wygodnym elektrycznym starterem oraz odpornymi na przebicie kołami. Sprzęt posiada również system Servo Control – pierścień, który umożliwia czasową regulację wydatku wody bezpośrednio na pistolecie.


Profesjonalne czyszczenie polbruku

Jeżeli zależy nam z kolei na maszynach przeznaczonych do użytku komercyjnego, godnymi polecenia będą myjki wysokociśnieniowe w klasie HDS, stworzone z myślą o firmach sprzątających. Wyróżnia je działanie oparte na podgrzaniu wody, zaś ich główne cechy, takie jak skuteczność czy wytrzymałość znacząco ułatwiają pracę w niesprzyjających warunkach. Myjka ciśnieniowa na gorącą wodę przeznaczona jest do szybkiego czyszczenia bardzo dużych i silnie zabrudzonych powierzchni. Wykorzystanie gorącowodnego systemu wysokociśnieniowego Karcher daje imponującą efektywność ekonomiczną, osiąganego rezultatu mycia i bezpieczeństwo dla środowiska. Ponadto Karcher HDS są doskonale radzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami na dużych powierzchniach przy ograniczeniu ciśnienia roboczego, czasu czyszczenia i ilości środka czyszczącego.

Profesjonalne czyszczenie kamienia

Jeżeli zależy nam na bezrozbryzgowym czyszczeniu gorącowodnym, powinniśmy wziąć pod uwagę zastosowanie przystawek z serii FRV. Są to wyspecjalizowane urządzenia do czyszczenia wodą, rozgrzewaną do nawet 85 °C. Wysoka jakość wykonania – korpus ze stali szlachetnej i ceramiczne łożysko, idzie w parze z wysoką wydajnością sprzątania. W kategorii urządzeń FRV możemy wyróżnić m.in. modele o okrągłych lub trójkątnych głowicach.

Gorącowodne czyszczenie tarasu z drewna

Środki czyszczące do urządzeń wysokociśnieniowych
Od ponad 30 lat Kärcher dba o to, by produkowane środki czyszczące były przyjazne dla środowiska i ulegały biodegradacji. Chemia Kärcher jest doskonale dopasowana do urządzeń, z którymi powinna być stosowana. Gwarantuje to wyjątkowe rezultaty czyszczenia oraz bezpieczeństwo samych urządzeń.

Godnym polecenia środkiem do czyszczenia powierzchni kamiennych jest m.in. produkt marki Karcher - środek do czyszczenia STONE. Silny środek przeznaczony do usuwania zabrudzeń olejowych, sadzy, pyłu, glonów oraz zanieczyszczeń atmosferycznych z kamiennych i aluminowych fasad.

Karcher Stone środek do czyszczenia kamienia
Do usuwania zabrudzeń z powierzchni balkonów i tarasów świetnie sprawdzi się środek czyszczący w koncentracie - Patio & Deck. Usuwa oleje, tłuszcze, zanieczyszczenia emisyjne czy sadzę, niezależnie od tego czy posiadamy taras z drewna czy z kamienia. Po rozcieńczeniu otrzymujemy 5 litrów roztworu czyszczącego.
Czyszczenie drewnianych tarasów

W czyszczeniu drewna z pomocą przyjdzie nam środek do czyszczenia drewna 3 w 1 marki Karcher. Jest to nowy produkt o unikalnej formule, która usuwa brud, pielęgnuję, jak również zabezpiecza drewniane powierzchnie. Ponadto chroni je przed skutkami promieniowania UV.

srodek do czysczzenia drewna za pomocą myjki ciśnieniowej

Produktem spoza oferty Karcher, o którym również warto wspomnieć jest środek do usuwania zakwitów z powierzchni wodoodpornych. Płyn Almo-Ex służy do czyszczenia kamienia, usuwając zielone naloty glonów i mchu. Po zastosowaniu produktu znika ryzyko poślizgnięcia się na płytach chodnikowych, drewnianych tarasach lub schodach.


Środek do czyszczenia elewacji

Kolejnym przydatnym środkiem może okazać się dwufazowy koncentrat TENZI doczyszczanie kostki brukowej o niebieskiej barwie. Silnie pieniący preparat do odtłuszczania i gruntownego czyszczenia kostki betonowej, polbruku, pozbruku czy kostki Bauma z zabrudzeń ropopochodnych typu smary, oleje, substancje smoliste, zanieczyszczenia pochodzenia eksploatacyjnego oraz paliw.


Tenzi do czyszczenia kostki brukowej i polbruku

W działaniu na kostce brukowej pomoże nam również koncentrat Tenzi zmywanie wykwitów wapiennych, przeznaczony do usuwania zabrudzeń mineralnych. Produkt stworzony przez producenta profesjonalnej chemii czyszczącej gwarantuje doskonały efekt w przypadku płukania kostki parą wodną (do 130 °C)


Tenzi do czyszczenia wykwitów wapiennych środek do czyszczenia elewacji, murków, schodów, płytek kamiennych

Źródła:
- Karcher
- Materiały własne