Tajemnica popularności odkurzaczy profesjonalnych

 

Profesjonalne urządzenia czyszczące na budowach

Wzrost sprzedaży odkurzaczy profesjonalnych

Wejście w życie przepisów Unijnych z roku 2017, dotyczących energooszczędności sprzętów AGD spowodowało zmianę spojrzenia na temat zakupu odkurzaczy. Ograniczenie dopuszczalnej mocy ssania domowych urządzeń do usuwania brudu do poziomu 1000 W wywołało znaczący wzrost zainteresowania sprzętem profesjonalnym. Tego bowiem nie objęły nowe normy, dzięki czemu po dziś dzień w marketach z elektroniką spotkać można odkurzacze o mocy nawet 2400 W, które coraz częściej wybierane są także z myślą o użytku we własnych domach. Te zaawansowane narzędzia, które dotąd zarezerwowane były dla pracowników firm czyszczących oraz ekip budowlanych i remontowych niejednokrotnie stają się obowiązkowym elementem wyposażenia przydomowych warsztatów. Należy się więc przyjrzeć bliżej tym maszynom i odpowiedzieć na pytanie – co właściwie sprawia, że dedykowane są do zastosowań profesjonalnych, a także czy mimo fali popytu urządzenia te rzeczywiście sprawdzą się w przestrzeni domowej?

Porównanie urządzeń domowych oraz budowlanych

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby przybliżyć nieco specyfikę odkurzaczy profesjonalnych jest przedstawienie różnic między nimi, a modelami przeznaczonymi do użytku w domu. Warto tu zaznaczyć, że nie zachęcamy do całkowitego wyeliminowania tzw. ”domówek” i zastąpienia ich maszynami o znacznie wyższych parametrach, gdyż mimo niewątpliwych zalet, hałas jaki generują, znaczny rozmiar oraz zwiększony pobór energii sprawiają, że z większością drobnych zadań codziennych lepiej uporają się zwinne i szybkie odkurzacze uniwersalne H&G. Jeśli jednak w bliższej perspektywie rysuje się większy remont, wybór tych drugich może okazać się rozsądniejszą opcją.

Odkurzacze do użytku na budowach

Zalety profesjonalnych odkurzaczy czyszczących

Wśród licznych zalet, jakie wyróżniają odkurzacze z linii profesjonalnych wymienić trzeba przede wszystkim ogromne możliwości usuwania zabrudzeń budowlanych, takich jak pokruszony gruz, cement, pył gipsowy, wióry i trociny, a niekiedy także mokry brud. Dzięki znacznie trwalszej budowie, urządzenia te wytrzymają znacznie większe obciążenia eksploatacyjne, również w trudnych warunkach. Większa pojemność zbiorników to także istotna korzyść, gdyż odpowiada bezpośrednio za poprawę wydajności pracy poprzez ograniczenie czasu niezbędnego na przerwy związane z uzupełnianiem wody. Nieoceniona może okazać się możliwość podłączania elektronarzędzi takich jak pilarka, szlifierka czy polerka, która nie jest dostępna w sprzęcie domowym. Nie jest jednak tajemnicą, że najważniejszym elementem są parametry, a te nie pozostawiają złudzeń – oprócz znaczącej różnicy poziomów mocy ssania przekraczającej niekiedy 1000 W, również wartości podciśnienia nieporównywalne i w urządzeniach budowlanych potrafią osiągać nawet 200 mBar. Nie bez znaczenia jest też zakres prędkości przepływu powietrza przez silnik, który w głównej mierze przekłada się na wydajność odkurzacza.

Który model odkurzacza wybrać?

Tematem wartym uwagi są odkurzacze specjalistyczne, wśród których wyróżnić można takie modele piorące, dedykowane do sprzątania na mokro, a także klasy odporności na pył. Urządzenia profesjonalne do usuwania płynów posiadają dwa zbiorniki, z których jeden przeznaczony jest do brudu suchego, drugi zaś do wody oraz mokrych zabrudzeń. Sprzęt piorący wyróżnia się specjalną dyszą piorąco-ssącą, która umożliwia skuteczne doczyszczanie nawet ciężkich plam z powierzchni dywanów, wykładzin i tapicerek. Aby zaś sprostać najtrudniejszym wymaganiom stworzono 3 typy urządzeń dostosowanych do oczyszczania ze szkodliwych pyłów oraz kurzu. Odkurzacze klasy L z łatwością usuną cement, drobne pozostałości po szlifowaniu czy metalowe wióry, a stosowane mogą być m.in. w stolarniach. Modele klasy M pozwalają zapobiec rozprzestrzenianiu drobnych pyłów, będących pozostałością gipsu, farb czy kurzu. Sprzęt oznaczony literą H umożliwia radzenia sobie z najgroźniejszymi zabrudzeniami jak azbest, ołów czy pleśń, chroniąc płuca operatora i ekip budowlanych dzięki montowanym filtrom powietrza.

Zakup odkurzaczy budowlanych jaki wybrać

Wypożyczalnia odkurzaczy w Gorzowie oraz Outlet urządzeń

Podczas wyboru odkurzacza profesjonalnego odpowiednim rozwiązaniem będzie zastanowienie się do jakich zadań powinien być on przeznaczony. Jeżeli zakup ten ma służyć do wykonywania usług, warto zadbać o odpowiednią konfigurację, która umożliwi podejmowanie większej ilości zleceń. Jeśli zaś ma służyć w przestrzeni domowej, można zastanowić się również nad wypożyczeniem takie sprzętu, co okaże się dobrą opcją w przypadku krótkiego okresu docelowego użytkowania. Inną pomysłem jest z kolei zaopatrzenie się w sprzęt używany, pozwalający znacząco zaoszczędzić.

Źródło: Karcher