Specjalistyczne czyszczenie w obiektach sakralnych

 

Obiekty sakralne dziedzictwem architektury.

Konstrukcje budynków religijnych posiadają kilka odrębnych części, do sprzątania których należy podejść nieco inaczej. Skomplikowana forma większości obiektów zbudowanych w celach rytualnych nie ułatwia zadań związanych z czyszczeniem. Ogromne powierzchnie, wysokie sklepienia oraz liczne ornamenty stanowią tylko część z licznych przeszkód, jakie pokonać muszą pracownicy firm specjalistycznych, którzy podejmują się tego wyzwania. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do działania warto zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia, które umożliwią wykonanie wielu zadań na wysokościach, usunięcie wieloletnich warstw brudu z podłóg, a przy tym nie uszkodzą niezwykle kosztownych zdobień z kruszców szlachetnych. Jak więc należy postępować, aby wydobyć piękno tych majestatycznych budowli przy minimalnej ingerencji w ich strukturę? Należy również pamiętać, iż w przyszłości budynki obecnych kościołów pozostaną niezmiennie cennymi dowodami rozwoju architektury.

Usuwanie zabrudzeń z ornamentów i zdobień

Kompleksowy przegląd systemów czyszczących.

Elewacje obiektów stanowią pierwszy element, na jaki zwraca się uwagę w kontekście oceny ogólnego stanu budynku. Warto mieć na uwadze, że wieże oraz kaplice kościołów niejednokrotnie wznoszą się nad miastami, dając się dostrzec nawet z dużych odległości. Tym istotniejsze jest, aby powierzchnie, będące częścią krajobrazu były poddawane regularnej konserwacji. Do wykonania tego zadania doskonale sprawdzi się niskociśnieniowy system mycia elewacji, wyposażony w lance teleskopowe pozwalające na pracę na wysokości do kilkunastu metrów od poziomu gruntu. Innymi z narzędzi, które znajda tu swoje zastosowanie są ekologiczne technologie marki Stonehealth, pozwalające na przywrócenie dawnego blasku powierzchni wykonanych z kamienia, cegły, drewna, terakoty czy betonu.

Czyszczenie wewnątrz obiektów kultu powinno zostać rozpoczęte od usunięcia zabrudzeń z powierzchni sufitu. Do wykonania tej czynności polecamy użyć przyjaznych dla środowiska past lateksowych Cleanfilm. Genialny patent pozwala zebrać wszystkie zanieczyszczenia już w ciągu 24-48 godzin. Cały brud przywiera do materiału, a następnie zostaje jednym ruchem usunięty, pozostawiając powierzchnie czystą.

Usuwanie kurzu w budynkach sakralnych

Zasadność wykorzystania wody demineralizowanej w procesie czyszczenia.

W przypadku czyszczenia okien na zewnątrz oraz wewnątrz budynku najwyższą skuteczność zapewni wykorzystanie wody demineralizowanej od Ionic System. Technologia nie ma sobie równych w kategorii mycia szklanych powierzchni, zwłaszcza na dużych wysokościach. Wielosekcyjne kije teleskopowe umożliwiają pracę na wysokości nawet 20 metrów z bezpiecznej powierzchni gruntu. W razie konieczności uzyskania większego zasięgu, marka posiada również systemy alpinistyczne, które wykorzystuje się w czyszczeniu najwyższych budynków świata. Woda demineralizowana pod niskim ciśnieniem stosowana jest także do nieinwazyjnego czyszczenia powierzchni witraży.

Na elementach konstrukcyjnych kościołów, umiejscowionych przeważnie na dużych wysokościach bardzo szybko gromadzi się kurz. Jego duże pokłady nie tylko wpływają negatywnie na jakość powietrza w świątyni, ale mogą także zwiększać ryzyko wystąpienia pożaru. Rozwiązaniem tego problemu jest wyspecjalizowany sprzęt marki SpaceVac, który pozwala na szybkie i nie stwarzające zagrożeń odkurzanie trudno dostępnych przestrzeni bez konieczności rozkładania drabin, rusztowań czy platform hydraulicznych, co w obiektach sakralnych jest dodatkową zaletą.

Jak usuwać zabrudzenia z podłóg w kościołach?

Czym myć podłogi w kościołach?

Powierzchnie podłogowe w kościołach również wymagają posiadania profesjonalnego sprzętu czyszczącego. W tym wypadku niezwykle użyteczne będą orbitalne szorowarki marki Orbot. Urządzenia te są niezwykle uniwersalne, pozwalając pracować naprzemiennie na wielu typach posadzek. Dzięki możliwości łatwej wymiany padów, umożliwiają zarówno głębokie doczyszczanie powierzchni poziomych wykonanych z marmuru, usuwanie starych powłok polimerowych, jak również przywracanie dawnego blasku panelom podłogowym poprzez takie zabiegi jak: szlifowanie, szorowanie, woskowanie oraz olejowanie. Wybierając specjalną podkładkę może także swobodnie wyczyścić drogie dywany, nie ryzykując ich uszkodzenia.

Nowoczesne technologie, jakie oferuje marka Bravos gwarantują opcje kompleksowego przywrócenia pierwotnego wyglądu wszystkich elementów architektonicznych, jakie można spotkać w budynkach należących do wspólnoty kościoła. Posiadając tak wyspecjalizowane systemy można wprowadzić zupełnie nowy standard czystości, sprawiając, że w ośrodkach kultu religijnego na nowo zapachnie wonią kadzideł i kwiatów.

Źródła: Stonehealth, Ionic Systems, SpaceVac, Orbot