Skuteczne i bezpieczne metody walki z wirusami oraz bakteriami.

 

Jak efektywnie uporać się z zagrożeniem ze strony mikroorganizmów?

W zmienności dzisiejszych czasów, gdy jeszcze niedawno wszyscy przekonali się jak istotną kwestią jest zachowanie najwyższych standardów higieny, zabezpieczenie się przed ewentualnymi skutkami jej braku stało się kwestią fundamentalną. Wzrost świadomości społecznej sprawia, że każdy chce być przygotowany na nieoczekiwane. Spokój i poczucie bezpieczeństwa są obecnie towarem deficytowym, a to przecież podstawowe pragnienia większości ludzi. Pracownicy od swoich pracodawców czy klienci od firm usługowych oczekują poważnego podejścia do tematu. Czyste, nie stwarzające zagrożenia pomieszczenia są wielką wartością. Rozwojowe myślenie może stworzyć dodatkowe kanały odbioru, zapewniając dodatkowe zyski. Starannie odkażone otoczenie gwarantuje właśnie taką pewność, a także swego rodzaju ubezpieczenie na przyszłość. Wybierając profesjonalne urządzenia dezynfekujące, wyjdą Państwo naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych odbiorców, zarazem zapewniając sobie samym przespane noce.

Dlaczego warto wybrać ozon do oczyszczania naszego otoczenia?

Jedna ze wartych uwagi metod usuwania wirusów i bakterii z otoczenia jest ozonowanie obszarów narażonych na większe ryzyko ich występowania. Ozon, a więc alotropowa odmiana tlenu, składająca się z trójatomowych cząsteczek, jest jednym z najskuteczniejszych dotąd poznanych środków dezynfekujących. Ten niebieski gaz został odkryty w 1839 roku przez niemieckiego chemika Christiana Schönbeina, który również jako pierwszy opisał jego właściwości. Od wielu lat jest wykorzystywany na szeroka skale m.in. do oczyszczania wody pitnej z drobnoustrojów. Dla porównania, jest to 50 razy skuteczniejszy i 3000 razy szybszy sposób niż zastosowanie do tej czynności chloru.

Niektórych zastanawiać może, w jaki sposób gaz ten oddziałuje na człowieka, wykazując tak silne działanie odkażające?

Otóż wpływ ozonu na organizmy jednokomórkowe tudzież wielokomórkowe o małej specjalizacji komórek jest zupełnie inny niż na organizmy o wyższym stadium rozwoju. Zwalcza on wirusy, grzyby czy bakterie, będąc jednocześnie bezpiecznym dla zdrowia człowieka. Aby ozon okazał się szkodliwy dla ludzi, wywołując bóle głowy, podrażnienia nosa, gardła lub oczu, jego stężenie musiałoby wielokrotnie przekroczyć dopuszczalne normy. Nie jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy stosują go profesjonaliści, którzy zachowują wymagane środki ostrożności.

Zastosowanie opryskiwaczy w walce z mikroorganizmami

Na czym polega ozonowanie?

Działanie ozonu polega na gwałtownym utlenianiu unoszonych w powietrzu zanieczyszczeń, wchodząc z nimi w reakcję chemiczną. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że gaz ten jest niezwykle aktywny chemicznie, łatwo reagując z cząsteczkami drobnoustrojów i wirusów, a następnie rozkładając je na mniej złożone, nieszkodliwe formy. Pozostały ozon samoczynnie powraca do molekuły tlenu, co czyni go wyjątkowo przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Warstwą zwiększonej koncentracji wolno występującego tritlenu w atmosferze jest ozonosfera, zwana również warstwą ozonową lub powłoką ozonową. Występująca w stratosferze, chroni Ziemię przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Zapewne większość z Państwa zna także pojęcie dziury ozonowej, co tylko potwierdza jak wielką rolę ten gaz odgrywa w naszym życiu.

W odpowiednich warunkach sztuczną formę ozonu można uzyskać za pomocą reakcji chemicznych, zachodzących w generatorach ozonu, nazywanych też - ozonatorami. Odbywa się to w wyniku wyładowań elektrycznych lub działania promieni UV. Podczas gdy naturalny ozon pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, odmiana wytworzona przez człowieka służy walce z ustrojami chorobotwórczymi, takimi jak bakterie, wirusy czy grzyby oraz niweluje nieprzyjemne zapachy. Należy jednak pamiętać, że generator ozonu powinien być obsługiwany tylko przez osobę przeszkoloną do jego obsługi, zaś podczas ozonowania wymagane jest zachowanie środków ostrożności.

 

Wykazano, że ozon jest w stanie unicestwić odkrytego w 2003 roku wirusa SARS-CoV. Informacja ta jest istotna w kontekście obecnej pandemii, bowiem genom wirusa SARS-CoV-2 z 2019 r. cechuje się niemal 85% podobieństwem do tego swojej pierwotnej odmiany. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że ozon będzie w stanie zniszczyć lipidową otoczkę koronawirusa, całkowicie go unieszkodliwiając.

Dezynfekcja i co dalej? Gama zastosowań ozonatorów.

Za pomocą tritlenu można jednak zdezynfekować nie tylko różnego rodzaju pomieszczenia, ale także produkty spożywcze, wodę, a nawet powietrze. Wykorzystując generatory ozonu lub wodę nasyconą tym gazem, proces ozonowania można stosować również do innych celów, np.:

 • do mycia i dezynfekcji owoców, warzyw i mięs, opóźniając psucie się oraz przejrzewanie,
 • przy produkcji lodu, wydłużając trwałość mrożonek,
 • do płukania oraz dezynfekcji butelek na napoje i zbiorników na płyny,
 • w produkcji spożywczej do uzdatnienia wody,
 • przy produkcji wody mineralnej,
 • do hodowli ryb w stawach, w celu stałej aeracji wody,
 • w basenach kąpielowych, do usuwania zanieczyszczeń oraz dezynfekcji wody, ograniczając wykorzystanie chloru,
 • w obiegach zamkniętych odzyskiwania wody w przypadku kąpieli mineralnych,
 • w celu mineralizacji, oczyszczania i odbarwiania ścieków,
 • przy usuwania nieprzyjemnych zapachów - dezodoryzacji,
 • do dezynfekcji kanałów wentylacyjnych oraz odgrzybiania klimatyzacji.
 • do oczyszczania gazów w przemyśle metalurgicznym.

Czyszczenie powierzchni z wykorzystaniem parownic

Co się stanie, gdy połączymy skuteczność wysokiej temperatury i ciśnienia?

Inną, lecz nie mniej skuteczna metodą zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych jest zastosowanie wody w gazowym stanie skupienia. Nienasycona para sucha, posiadająca ciepłotę wyższą od temperatury wrzenia cieczy przy danym ciśnieniu, jest od niedawna wykorzystywana jako nowatorska technologia czyszczenia oraz dezynfekcji w warunkach domowych i przemysłowych.

Woda jest podgrzewana w wytwornicy pary do około 180 °C, natomiast wyjściowa temperatura u wylotu dyszy może wahać się w granicach od 80° do 120°, w zależności od takich czynników jak temperatura otoczenia, długość węża parowego oraz jakość samej wytwornicy. Rozgrzana, sucha para emulguje tłuszcz, rozpuszcza brud i inne zanieczyszczenia oraz zabija mikroorganizmy na czyszczonej powierzchni, z których większość ginie już w temperaturze 85 °C. W zależności od zastosowanego urządzenia i metody czyszczenia, skuteczność dezynfekcji może przekraczać nawet 99,5%!

Bezpieczne dla człowieka sposoby walki z niewidocznym wrogiem.

Technologia zastosowania pary wodnej pozwala w większości przypadków wyeliminować konieczność stosowania jakichkolwiek środków chemicznych, dzięki czemu jest nadzwyczaj bezpieczna dla operatora urządzenia i innych użytkowników. Nie powoduje alergii oraz nie pozostawia po sobie resztek preparatów na czyszczonych powierzchniach. W przypadku ciężkich zabrudzeń przemysłowych możliwe jest zastosowanie środków chemicznych, katalizatorem których będzie wytworzone ciepło. Pozwoli to znacząco ograniczyć ilość chemikaliów wykorzystanych w procesie czyszczenia.

Zaletą tej technologii jest fakt, że podczas jednego procesu następuje zarówno czyszczenie powierzchni, odkażanie ich, a także usuwanie wszelkich zapachów. Zakończeniem całej operacji jest podciśnieniowe umieszczenie resztek brudu oraz zabitych mikroorganizmów w specjalnej komorze, będącej częścią urządzenia czyszczącego.

Jak czyszczą parownice Karcher

Para wodna posiada bardzo szeroki zakres zastosowań, od czyszczenia powierzchni, poprzez dezynfekcję, usuwanie nieprzyjemnych zapachów, po likwidowanie patogenów chorobotwórczych zarówno w domu, jak i w przemyśle profesjonalnym. Oto niektóre spośród sposobów zużytkowania opisanej technologii:

W warunkach domowych:

 • Czyszczenie kafelek, fug, kabin prysznicowych, wanny, ceramiki i armatury w łazience
 • Usuwanie kamienia z baterii kranowych
 • Mycie szyb okiennych wraz z framugami
 • Do rozpuszczania zabrudzeń w zmywarce
 • W grzejnikach i klimatyzatorach do ogrzewania pomieszczeń
 • Do rozpuszczania zapieczonego tłuszczu z piekarnika
 • Do czyszczenia każdego rodzaju podłogi, dywanu bądź wykładziny
 • W celu eliminacji zapachów dymu papierosowego oraz perfum.
 • W żelazkach parowych, do odświeżanie odzieży
 • Dla zabicia roztoczy, zarodników grzybów pleśniowych i inne alergeny

  *Nie pozostawia po sobie żadnych zapachów ani resztek preparatów mogących powodować uczulenia lub podrażnienia skóry.

Do użytku profesjonalnego:

 • W zakładach przemysłu spożywczego – jako integralny element linii produkcyjnej
 • W branży hotelarskiej i gastronomicznej – zwłaszcza na zapleczu kuchennym
 • W szkolnictwie i służbie zdrowia – do odkażania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego
 • Na obiekty sportowych i rekreacyjnych - ma za zadanie usuwanie nieprzyjemnych zapachów i pleśni
 • W transporcie publicznym i towarowym – do odświeżania tapicerek oczyszczania kontenerów
 • W przestrzeni publicznej i handlu – do odparowania gum do żucia na posadzkach lub wykładzinach

Jaki model parownicy wybrać?

Szeroką gamą urządzeń przeznaczonych zarówno do użytku domowego, jak i zastosowań profesjonalnych może pochwalić się marka Kärcher. Sprzęt, który sprawdzi się podczas dezynfekcji, w walce z bakteriami oraz brudem przypadnie do gustu zwłaszcza alergikom i osobom uczulonym na środki chemiczne. Bezpieczne dla środowiska i ekonomiczne w użytkowaniu dają klientom wszystko, czego można oczekiwać.

Za skuteczność czyszczenia parownicą odpowiada wysokie ciśnienie i prędkość strumienia pary wodnej. Kompaktowy kształt myjki parowej pozwala zaoszczędzić ilość miejsca, zaś jego niewielka waga w połączeniu z wygodnym uchwytem sprawiają, że można ją z łatwością przenosić na dowolny obszar. Intuicyjna obsługa nie powinna sprawić kłopotu nawet początkującym użytkownikom. Wypróbuj wszystkie możliwości urządzenia i przenieś komfort własnej pracy na zupełnie inny poziom. Zakres zastosowań parownicy można swobodnie zwiększać, uzupełniając ją o akcesoria, zarówno te załączone w zestawie, jak i części dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego.

Wirusobójcze i bakteriobójcze działanie w Twoim domu lub miejscu pracy.

Profesjonalne myjki parowe sprawdzą się w przestrzeni domowej na różnych rodzajach powierzchni, w każdym pomieszczeniu. To uniwersalne narzędzie z łatwością upora się z tłustymi, zardzewiałymi i woskowymi plamami na podłogach, umyje blaty, okna, okap, fugi, piekarnik, zlew, lustra, a nawet WC. Przeznaczone są do miejsc z duża ilością wilgoci oraz tych o wysokich wymaganiach higienicznych, wszelkiego rodzaju twardych posadzek, powierzchni szklanych, płytek, armatury oraz pokryć tekstylnych.

Czyszczenie bez chemii za pomocą urządzeń Karcher

Model podstawowy SG 4/4 klasy wprowadzającej charakteryzuje się:

 • ciągłością pracy, dzięki systemowi 2 zbiorników,
 • funkcją VapoHydro, umożliwiają regulację wyrzutu pary,
 • krótkim czasem przygotowania do pracy
 • miejscem do przechowywania akcesoriów
 • zabezpieczeniem przed przegrzaniem
 • sygnalizowaniem konieczności uzupełnienia wody

 

Bakteriobójczą skuteczność dezynfekcji na poziomie 99,999%, potwierdzają Clinical Laboratory Improvement Amendments (CLIA), Deutsche Akkreditierungsstelle GmbH (DAkkS) oraz College of American Pathologists (CAP).

Dedykowany jest do profesjonalnego użytku na niewielkich obszarach:

 • sanitariatów,
 • w poczekalniach i korytarzach,
 • w placówkach oświatowych,
 • w pralniach chemicznych,
 • w butikach i pasmanteriach,
 • w przychodniach weterynaryjnych,
 • oraz hotelach i hostelach.

Nowe modele urządzeń czyszczących

Wersje wielofunkcyjnych parownic SGV 6/5 oraz SGV 8/5 wyróżnia z kolei najwyższa moc czyszczenia.
Wśród udogodnień, jakie oferują te urządzenia znajdą Państwo m.in.:

 • możliwość pracy w trybie na sucho i na mokro
 • przełącznik Easy-Operation
 • funkcję samooczyszczania po zakończeniu pracy
 • trójstopniową regulację ilości wytwarzanej pary
 • bezpieczne zamknięcie zintegrowanych akcesoriów
 • praktyczne pokrętło dla łatwego wyboru programu
 • panel kontrolny informujący o statusie urządzenia
 • tryb Eco!efficiency z niskim zużyciem energii
 • możliwość obniżenia stopnia generowanego hałasu
 • tryb czyszczący z zastosowaniem środków chemicznych

Procent zabitych mikroorganizmów

Według badań zleconych przez firmę Kärcher Instytutowi Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn parownice zabijają bakterie domowe np. coli, Salmonelli, gronkowca złocistego oraz bakterię paciorkowca jelitowego. Badacze ocenili, że profesjonalne myjki parowe zabijają do 99,99% drobnoustrojów chorobotwórczych, zgodnie z użytkowaniem urządzenia w sposób zalecany przez producenta.

Przeznaczone są do specjalistycznego użytku na większych obszarach:

 • miejsc żywienia zbiorowego,
 • siłowni i klubów fitness,
 • basenów, łaźni i saun,
 • w handlu i usługach,
 • w barach, pubach, restauracjach,
 • w szpitalach i przychodniach,
 • w salonach masażu czy SPA,
 • w kinach i teatrach,
 • w biurach i sekretariatach,
 • A także dla wielu gałęzi przemysłu specjalistycznego.

Wykorzystanie pary wodnej do mycia powierzchni

Źródła: Karcher oraz Grupabravos