Porównanie systemów czyszczących powierzchnie paneli fotowoltaicznych oraz solarów

 

Zagrożenia dla systemów fotowoltaicznych

Powstało już wiele artykułów na temat znaczenia regularnego czyszczenia kolektorów słonecznych oraz systemów fotowoltaicznych. W miarę, jak pojawiają się one coraz liczniej na dachach naszych domów, budynków użyteczności publicznej czy w zakładach pracy, rośnie również świadomość społeczna odnośnie zasad prawidłowej konserwacji. Osoby wyposażone w taką instalację zapewne doskonale zdają sobie sprawę, że kluczowym czynnikiem decydującym o zachowaniu wysokiej wydajności technologii jest jej cykliczne oczyszczanie z nagromadzonych zanieczyszczeń.

Mycie solarów kolektorów słonecznych ogniw fotowoltaicznych

Nie jest tajemnicą, że jako system montowany „na wolnym powietrzu” narażony jest na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, wśród których wymienić można takie jak: pyłki, spaliny samochodów, sadza, liście, mchy, algi oraz osady wapienne. Aby uchronić się od nadmiernych strat energii, które osiągać mogą wartość nawet 30% należy stosować się do zaleceń w kwestii częstotliwości mycia instalacji, które wskazują, iż każda instalacja powinna być czyszczona minimum raz do roku. Zależą one jednak od kilku czynników, spośród których najważniejszym jest lokalizacja. Systemy umiejscowione na dachach gospodarstw rolnych, znajdujących się w pobliżu pól uprawnych są w większym stopniu narażone na zanieczyszczenia i wymagają częstszej konserwacji. Przed planowaniem potencjalnego czyszczenia warto więc rozważyć wszystkie istotne czynniki, choć nie bez znaczenia jest także umiejętna obserwacja.

Wybór systemu do konserwacji solarów

Choć obecnie większa już liczba użytkowników posiada wiedzę z zakresu metod czyszczenia instalacji fotowoltaicznych, zważywszy na fakt, jak prężnie rozwijająca się to branża, ilość dostępnych na rynku rozwiązań może niejednego przyprawić o ból głowy. Jak zatem dokonać wyboru odpowiedniego sprzętu, gdy każdy sprzedawca kusi „najlepszą” ofertą? Czym należy się kierować podczas podejmowania decyzji?

Nowatorski iSolar marki Karcher

Wielu kupujących za jeden z najistotniejszych czynników uważa znajomość marki. Powinien więc ucieszyć ich fakt, że Karcher posiada w swojej ofercie linię sprzętu dedykowanego do instalacji fotowoltaicznych. Kompletny system iSolar składa się z między innymi z  lancy teleskopowej o zasięgu do 14 metrów, którą dzięki wykonaniu z włókna szklanego cechuje niezwykle wysoka wytrzymałość. Specjalne modele szczotek walcowych stworzone w systemie łatwej wymiany oraz bezpiecznego mocowania umożliwiają czyszczenie bez powstawania smug, co zawdzięczają skośnemu układowi włosia. Boki szczotki chronią krawędzie, zapewniając zadowalający efekt również w tych newralgicznych obszarach. Dodatkowa zaletę stanowi fakt, że oprócz powierzchni solarów z łatwością usuną one zabrudzenia z powierzchni szklanych, wykonanych z PCV, Plexi czy ogrodów zimowych. Z kolei dyskowe wersje iSolar nie wymagają napędu i można łączyć je bezpośrednio z myjką wysokociśnieniową o przepływie wody na poziomie do nawet 1000 l/h. Modele te doskonale sprawdzą się w przypadku czyszczenia kolektorów słonecznych umieszczonych na niewielkich wysokościach.

Na korzyść tego systemu przemawia: szeroka gama wyposażenia dodatkowego jak np. praktyczna osłona przeciwrozbyzgowa, duża dostępność konfiguracji rozmiarów oraz zastosowań poprzez wybór zamienników szczotek, a także bardzo wysoka jakość zastosowanych materiałów.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych

Mycie solarów ze szczotkami Unger

Dla wielu osób związanych z branżą czyszczenia marka Unger jest doskonale znana i kojarzona przede wszystkim z równie popularnymi, co skutecznymi produktami do ręcznego mycia okien oraz powierzchni szklanych. Nie każdy jednak ma świadomość, że ta założona w Niemczech firma posiada w swoim asortymencie także wysoce zaawansowane systemy do czyszczenia wodą demineralizowaną, które sprawdzą się także na wrażliwych powierzchniach ogniw słonecznych. Wykorzystując pionierskie urządzenia serii HydroPower można w krótkim czasie usunąć zabrudzenia z instalacji fotowoltaicznych, konfigurując system z kijami teleskopowymi, osiągającymi długości ponad 20 metrów oraz specjalnymi szczotkami o promienistym kształcie dla lepszego prowadzenia. Posiadają one niezwykle delikatne włosie, które chroni powierzchnie paneli przed zarysowaniami.

Do największych zalet wyboru sprzętu tej marki należy między innymi duży zasięg, umożliwiający wykonanie procesu mycia z większej odległości, a dzięki wyposażeniu w zakrzywione przedłużki, tzw. ”Gęsie szyje” ułatwiające pracę pod kątem. Kolejną wartość dodaną stanowi uniwersalność samego systemu, który można wykorzystać do całej gamy najróżniejszych zastosowań – od czyszczenia okien z bezpiecznej pozycji parteru po przywracanie blasku niemal każdego rodzaju powierzchniom szklanym.

System solar do skutecznego mycia kolektorów słonecznych

Serię produktów dedykowanych do mycia paneli fotowoltaicznych posiada też marka Ionic Systems, specjalizująca się w myciu wodą demineralizowaną. Unikalny system Solar pozwoli zachować najwyższy stopień czystości powierzchni kolektorów słonecznych przez długi czas. Urządzenie takie jak Quattro Electric charakteryzuje się dużą łatwością w transporcie, dzięki czemu możliwe jest szybkie dostarczenie sprzętu na miejsce pracy. 4-stopniowy układ filtracyjny wykorzystuje aktywny węgiel, filtrację 5-mikronową oraz procesy dejonizacji i odwróconej osmozy aby zagwarantować całkowite oczyszczenie wody stosowanej do czyszczenia. Wykorzystanie systemu Reach&Wash umożliwia zarówno błyskawiczne mycie pojedynczych paneli montowanych na dachach domów jednorodzinnych, jak również wielopanelowych instalacji na budynkach komercyjnych. Pionierskie rozwiązania od Ionic Systems cechuje najwyższa skuteczność, na którą wpływ ma m.in. zastosowanie kijów teleskopowych wykonanych z włóka szklanego lub węglowego o zasięgu nawet kilkudziesięciu metrów.

Zaletą technologii jest bez wątpienia możliwość pracy z dowolnej pozycji – z bezpiecznego parteru, z podnośnika, z powierzchni dachu, a nawet przy użyciu systemów alpinistycznych. Uniwersalność urządzeń takich jak Quattro Electric gwarantuje pełną gamę możliwości. Pozwala bowiem na wykonanie kompleksowej usługi, na którą składa się usunięcie zabrudzeń z powierzchni okien oraz paneli fotowoltaicznych w trakcie jednego zlecenia, co ogranicza poświęcony czas, maksymalizując zyski.

Usuwanie brudu z powierzchni paneli fotowoltaicznych

Profesjonalne technologie do mycia fotowoltaiki

Specjalistycznym rozwiązaniem w zakresie mycia paneli solarnych oraz fotowoltaicznych jest marka Sola-Tecs. Inteligentne systemy swoją skuteczność opierają na metodach filtracji jednostopniowej (Dl) oraz wieloetapowej (RO). Podstawowa jednostka korzysta z technologii bezsilnikowej, więc za ruch obrotowy szczotek odpowiada siła urządzeń wysokociśnieniowych. W procesie produkcji duży nacisk położono na zachowanie odpowiedniego stopnia wytrzymałości przy jednoczesnym ograniczeniu wagi. Stało się to możliwe za sprawą zastosowania stali nierdzewnej w połączeniu z wysokiej jakości tworzywami sztucznymi. Układ włosia dostosowano w taki sposób, aby umożliwić zwiększenie średnicy dla uzyskania optymalnych rezultatów. Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię czyszczenia podczas jednego przejścia roboczego, produkty marki doskonale sprawdzą się na farmach fotowoltaicznych czy w gospodarstwach rolnych.

Stosowanie profesjonalnego sprzętu Sola-Tecs niesie ze sobą liczne korzyści. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ograniczenie konieczności stosowania środków chemicznych, ale także zużycia wody. Daje do odczuwalną korzyść w postaci zmniejszenia kosztów związanych z technologiami energii odnawialnej, jak również taryf gwarantowanych, co ma bezpośredni wpływ na wzrost zysku z inwestycji.


Metody odpylania paneli solarnych SpaceVac

W przypadku silnych zabrudzeń przydatne może okazać się wcześniejsze pozbycie się nadmiaru kurzu oraz pyłów z systemów solarnych. Do wykonania tego zadania posłużyć mogą z kolei wyspecjalizowane systemy odkurzania na wysokości marki SpaceVac. Odpylanie powierzchni kolektorów słonecznych znacząco skraca czas ich późniejszej konserwacji oraz pozwala na przywrócenie wyższej wydajności systemów w sytuacji, gdy akurat nie dysponujemy technologiami przeznaczonymi do mycia fotowoltaiki. Rozwiązanie to sprawdzi się także w wielu dodatkowych zastosowaniach, takich jak choćby przywracanie drożności rynien oraz rur spustowych poprzez usunięcie zalegających osadów.

Źródło: Karcher, Ionic Systems, Sola-Tecs, Unger, SpaceVac